Hypertrofická kardiomyopatia
Hypertrofická kardiomyopatia (HCM) je najčastejšie ochorenie srdcového svalu mačiek. Pri HCM následkom genetickej poruchy niektoré časti srdcového svalu pracujú nedostatočne, ich funkciu preberajú zdravé bunky a vlákna myokardu. Charakterizovaná je koncentrickou hypertrofiou ľavej komory (srdcový sval hrubne smerom dovnútra), bez dilatácie a prítomnosti systémového ochorenia. Často sa v pokročilých štádiách objaví dilatácia ľavej predsiene a hyperdynamická funkcia myokardu. Hypertrofia spôsobuje rôzne problémy a v určitom štádiu úplne zamedzí normálnej funkcii srdca a výsledkom je srdcové zlyhanie. Klinické príznaky môžu byť rôzne – sťažené dýchanie (dyspnoe), zrýchlené dýchanie (tachypnoe) sú prvým príznakom začínajúceho edému pľúc alebo hromadenia tekutiny v hrudníku. Tromboembolizmus- znížená rýchlosť prúdenia v srdci a stagnácia krvi v dilatovanej ľavej predsieni často vedie k tvorbe krvných zrazenín, ktoré môžu ešte znižovať plnenie komory, alebo sa môžu uvoľniť a upchať niektorú z ciev, najčastejšie koncový úsek aorty, čo sa prejaví stratou citlivosti v príslušnej panvovej končatine, bolestivosťou, neprítomnosťou pulzu, cyanotickými vankúšikmi a zníženou teplotou postihnutej končatiny. Takže, pokiaľ vaša mačka začne bolestivo mňaučať, ťahá zadnú nohu za sebou, tá je studená a vankúšiky sú bledé, pravdepodobne sa jedná o tromboembolizmus avžaduje si to okamžitý zákrok . Pokiaľ sa trombus vytvorí v pravej predsieni a dôjde k vycestovaniu do pľúc vzniká tzv. pľúcny tromboembolizmus, ktorý sa prejaví prudkým zhoršením dýchania, vznikom edému a veľmi často smrťou.
Poruchy srdcového rytmu sú ďalším nepríjemným následkom HCM, zhrubnutý sval je nedostatočne okysličovaný, tvoria sa jazvy a množí sa väzivo. Pokiaľ dôjde k poškodeniu prevodového systému, objavujú sa rôzne arytmie, predčasné kontrakcie komôr, fibrilácie predsiení, srdcová frekvencia môže stúpať až na viac ako 260/min, diastolické plnenie sa ďalej zhoršuje a systolický objem klesá, do tela sa nedostáva dostatočný objem krvi, objavuje sa slabosť, synkopy a pokiaľ nastane fibrilácia komôr, tak následkom je smrť.
Ochorením sú postihnuté najmä čistokrvné mačky- Maincoon, Ragdoll, - pre tieto plemená sú dostupné aj genetické testy a chovatelia sú s tým veľmi dobre oboznámení, ale často sa vyskytuje aj u ďaľších plemien (napr. britské mačky) a aj u našich bežných európskych krátkosrstých mačiek. U predisponovaných plemien sa robí sonografický skríning na zhodnotenie srdcového svalu, kde sa posudzuje hrúbka stien ľavej komory (podľa literatúry max. 5,5 alebo 6 mm), priemer ľavej predsiene, výtokový trakt ľavej komory, aorta, pohyb a uzatváranie mitrálnych chlopní (chlopne medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou), rýchlosť prúdenia v aorte, zmeny v stenách srdca –prítomnosť fibrotizácie a pod. EKG použijeme na zistenie prítomnosti arytmií. Na zobrazenie celkových zmien v hrudníku, prítomnosť edému pľúc je vhodné RTG vyšetrenie.
Pokiaľ je diagnostikovaná HCM, terapia sa nasadzuje podľa závažnosti stavu. Základom sú betablokátory alebo blokátory vápnikového kanála, ktoré znižujú frekvenciu srdca, zlepšujú relaxáciu a spomaľujú remodeláciu srdca, dilatujú cievy a zlepšujú prúdenie krvi. Ďalšie možnosti sú ACE inhibítory (enalapril, benazepril), pri hromadení tekutiny diuretiká a antagonisti aldosterónu. Odporúča sa kvalitná výživa, najvhodnejšie sú krmivá pre kardiakov s optimálnym množstvom l-karnitínu a taurínu, omega mastnými kyselinami a kvalitnou bielkovinou. Týmto dokážeme spomaliť progresiu ochorenia a oddialiť nástup srdcového zlyhania, niekedy o nezanedbateľný počet rokov. Sonografická kontrola sa odporúča pri skríningu jedenkrát ročne, pri diagnostikovanom srdcovom ochorení podľa závažnosti stavu a odporúčania lekára.
Pokračovanie nabudúce...
Späť